Vytisknout tuto stránku
pondělí, 11 duben 2022 14:26

Informace od cizinecké policie pro ubytovatele a poskytovatele azylu ukrajinským uprchlíkům

Na základě častých dotazů ohledně poskytování azylu ukrajinským uprchlíkům zveřejňujeme informace od cizinecké policie pro Zlínský kraj:

  • registrace uprchlíka z Ukrajiny, včetně evidence místa ubytování v ČR, je provedena na Krajském asistenčním centru pro uprchlíky (KACPU); je povinností každého uprchlíka z Ukrajiny na tomto místě registraci absolvovat.
  • povinností cizince (uprchlíka), o které je poučen, je hlásit každou změnu ubytování Odboru azylové a migrační politiky MV (OAMP; https://www.mvcr.cz/clanek/pracoviste-mv-odboru-azylove-a-migracni-politiky-zlinsky-kraj.aspx) do 3 dnů od provedené změny (tedy už ne na KACPU).
  • stejnou povinnost má v tomto případě vůči OAMP ze zákona i ubytovatel (neznalost zákona neomlouvá; zákon č. 326/1999 Sb.; povinnosti ubytovatele: § 99 a další tohoto zákona) buď předložením přihlašovacího tiskopisu nebo prostřednictvím dálkového přístupu vyplněním elektronického formuláře s využitím internetového portálu UBYport; takže by změna ubytování cizince (uprchlíka) měla být zajištěna dvěma způsoby, cizincem i ubytovatelem (ubytovatelem se rozumí každý, kdo poskytuje ubytování za úhradu nebo ubytovává více než 5 cizinců, s výjimkou případu, kdy lze ubytované cizince a ubytovatele považovat za osoby blízké).
  • podle vyjádření zástupce cizinecké policie ve Zlínském kraji nemá ubytovatel ani cizinec (uprchlík) vůči samosprávě žádnou povinnost ohledně hlášení ubytování; nicméně údaje o cizincích (uprchlících), vedené cizineckou policií a OAMP, se propisují do registru obyvatel, kde si to může samospráva (starosta) ověřit.
Přečteno 330 krát